HAVALANDIRMA KANAL TEMİZLİĞİ

“Alerjiden etkilenen insanların 6 da 1’i havalandırma kanalı sistemi içindeki mantar ve bakteri ile olan direkt ilişkiden etkilenmektedir.” – Toplam Sağlık Dergisi

Havalandırma kanal temizliği yapılan hvac sistemi içinde,temiz ve pürüzsüz bir yüzeye oranla kirlenmeye başlamış ve pürüzlülüğü artmış bir yüzeyde, kir ve toz parçacıkları daha kolay ve fazla birikmektedir.

havalandırma temizliği yapılmayan kanal içinde metalik yüzeye yapışan nemli kir,toz topaklarında üreyen küf ve mantarlar aynı zamanda nem tutulmasına da zemin hazırlayarak korozyonu başlatmakta yada korozyonu hızlandırmaktadır.

Korozyondan kaynaklanan malzeme problemleri havalandırma temizliği yapılmayan kanalın ömrünün kısalmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden havalandırma kanal temizliği belirli periyotlar içerisinde yapılmalıdır.

İzleme ve görüntü alma işlemi aşağıdaki prosedürlere göre yapılmaktadır.

1 – Havalandırma kanal temizliği için izleme ve görüntü alma

İnceleme robotu temizlik öncesi,havalandırma kanalı içine varsa mevcut bir havalandırma temizleme kapağı kullanılarak, yada bir menfez girişinden sokulur ve menfezin kapatılması için plastik balonlar kullanılır. Bu robotun biri önünde,diğeri arkasında iki kamerası vardır. Araştırma robotu küçüktür ve kesiti 200*120 mm. den büyük her türlü dikdörtgen kanal içinde, 250 mm. çapından büyük her türlü yuvarlak kanal içinde, ileri geri hareket edebilir. Robotun üzerindeki halojen lambaların ışık ayarı ile en uygun görüntüyü elde etmek mümkündür.

temizlik robotu ile hatalı imal ve monte edilmiş,korozyona uğramış, kirlenmiş bölgeleri görebilir, Robot üzerinde bulunan kameralar vasıtası ile videoya kaydedebiliriz . Araştırma robotu ile çalışmada havalandırma kanal temizliği için ön kontrol , yeni monte edilmiş bir sistemin devreye alınması sırasında çok yararlı olmaktadır Bunun nedeni ise kanal montajları esnasında şantiye kaynaklı toz,toprak v.b oluşan kirliliklerin önlenmesi içindir.

2 – kanal temizliği için bölümlerinin ayrılması

Temizleme robotları yaklaşık 20 m. kablo ile yönlendirilmektedir. Bu nedenle 100 mm 2000 mm. arasında balonlar yardımı ile havalandırma kanal temizliği için temizlenecek bölge ayrılır. Bu bölgede uygun fırçalar takılan robotların mekanik fırçalaması ile toz ve kirler havalandırma kanalı temizliği ile yüzeyden kaldırılır. Çok kuvvetli vakum motorları yardımı ile yoğun kirli hava bu kısımdan alınarak özel hepa filtreli emiş cihazından geçirilerek dışarı atılır.

3 – Fogger cihazı ile antibakteriyel Temizlik

Kanal içlerinde bulunan bakteriler fogger cihazı ve çeşitli kimyasallarla ile yok edilerek hijyenik temizleme işlemi ile havalandırma bakımı tamamlanmış olur.